Що обираєш ти: грант, проєкт чи стипендію?
Можливості фінансування тієї чи іншої ідеї є доволі розширеними. Спершу варто визначитись, яка саме підтримка Вас цікавить і на що Ви хотіли б отримати гроші. Для цього рекомендуємо зробити огляд усіх наявних грантових можливостей та чітко визначити, які з них ідеально підходять на реалізацію вашої ідеї. Частою є плутанина у тлумаченні понять «проєкт», «грант», «стипендія». Здебільшого їх вживають як слова, тотожні за значенням. Однак між ними існує різниця, пов’язана з алгоритмом дій, термінами виконання, процедурою отримання коштів, проведенням дослідження тощо.
Коли і при яких обставинах їх використовують?
Твердження «пишу проєкт» відразу асоціюється із чимось великим та зі значною кількістю завдань. Тобто це дія, яка потребує більше зусиль, часу й можливостей для реалізації. Адже формування проєктної пропозиції – то кропіткий та складний процес, який має буде продуманим до дрібниць у процесі задуму проєкту до самої реалізації.
Проєкт (від лат. proiectus «кинутий вперед» / «такий, що стирчить») – це задум (завдання, проблема) та необхідні засоби його реалізації із метою досягнення бажаного економічного, технічного, технологічного чи організаційного результату.
Серед особливостей проєкту можна виокремити орієнтованість на ціль. В основі проєкту лежить досягнення мети, яке передбачає реалізацію певної сукупності завдань. Для прикладу, ви запланували створити центри адміністративних послуг у своїй територіальній громаді, які будуть працювати в режимі 24/7, – це мета Вашого проєкту. Натомість проведення навчальних семінарів для працівників центрів з метою підвищення їх рівня обізнаності у впровадженні спеціальних програм для роботи –засоби її досягнення, а організація 5 таких семінарів у 2021 році – окреме завдання.
Кожен проєкт є обмежений в часі. Він має точну дату початку й завершення тривалості процесу реалізації проєкту. Упродовж відведеного часу необхідно досягнути поставленої мети й виконати усі прописані завдання. Особа, яка береться за реалізацію проєкту, повинна розробити собі систему дедлайнів (дотримання термінів виконання) й організувати згідно неї роботу своєї проєктної команди. Фінансування проєкту також обмежено цими датами, тому виконання завдань варто продумувати відповідно до надходження коштів із фонду грантової програми.
Кошти виділяються під унікальну, яка не виконувалась раніше, проєктну ідею. Формування такої концепції є запорукою вашого успіху, а втілення її в життя – підтвердженням життєздатності й необхідності для ширшого кола людей. Важливо пам’ятати, що комплекс заходів, укладений в ідею, має відповідати найсучаснішим інноваційним підходам обраної галузі й бути неповторним у своїй концептуальній основі.
Здебільшого проєкт не реалізовується однією особою, до його втілення долучається низка установ, підприємств і чимало фахівців. Кожне завдання проєкту вкладається у відповідний план дій або ж заходів із чітко окресленою відповідністю та часом. Отож проєкт володіє високим ступенем складності.
Кожен проєкт має чітко визначене фінансування, команду виконавців, обраних для реалізації проєкту, а також відповідні матеріальні ресурси. Не можна виконувати проєкт без попереднього визначення і забезпечення цих засобів, а також цільових груп і кінцевих бенефіціарів проєкту, системи моніторингу та оцінювання, а також відповідне фінансове та економічне обґрунтування, з якого має бути зрозуміло, що користь від реалізації проєкту переважає витрати на нього.
Щодо гранту, то він стосується коштів, що надаються на безповоротній основі некомерційним організаціям або фізичним особам на реалізацію соціальних проєктів, благодійних програм, проведення досліджень, навчання та інші суспільно корисні цілі з наступним звітом про їх використання і отримані результати.
Грант (англ. «grant» – дар, дотація, стипендія) – це цільова фінансова допомога, що надається вченим на проведення наукових досліджень або орагнізаціям громадянського суспільства з метою покращення якості життям мешканців громади.
Гранти розподіляються на конкурсній основі. Залежно від умов конкурсу в ньому можуть брати участь, наприклад, зареєстровані громадські організації, муніципальні і державні організації, творчі колективи або фізичні особи. Найчастіше виділення грантів відбувається в ході реалізації грантової програми. Грантові програми бувають постійними, тобто проєкти приймаються на розгляд протягом поточного року. Також є грантові програми, розгляд яких відбувається в межах певного періоду.
Грантодавець – це вітчизняна чи зарубіжна благодійна організація, що надає грантову підтримку конкретним проєктам, які відповідають її цілям і завданням. Ця організація робить кроки по поширенню інформації про грантові програми і дає про них найбільш повну інформацію. Часто грантодавцями є благодійні фонди, які для виділення грантів отримують фінансові кошти від організацій і приватних осіб, та приймають на себе зобов’язання щодо цільового їх використання. Відповідно до цих зобов’язань грантодавець встановлює певні умови (правила) розгляду заявок і підтримки кращих із них.
Стипендія постійна або тимчасова матеріальна підтримка (утримання) у вигляді грошових виплат, що надається учням, студентам, аспірантам, особам, які проходять спеціальний курс навчання чи стажування. Водночас стипендія є однією з форм державної допомоги окремим групам осіб, матеріального заохочення науково-дослідницької, освітянської і творчої діяльності та відзначення заслуг перед державою.
Стипендія (лат. stipendium – платня) – постійна або тимчасова матеріальна підтримка (утримання) у вигляді грошових виплат, що надається особам, які проходять спеціальний курс навчання чи стажування, та деяким іншим категоріям громадян.
Залежно від призначення розрізняють кілька видів стипендій: державні та недержавні (комунальні, приватні тощо), міжнародні, загальнонаціональні, відомчі (галузеві, міжгалузеві), регіональні, місцеві, загальні і цільові, іменні і персональні, постійні (довічні), тимчасові (на певний період), разові.