Особливості використання SMART-технології
«Чому бажане не реалізується?» або «Чому реалізується не так, як очікувалось?» Якщо постають такі питання, то варто навчитися методики постановки мети за SMART-технологією та звернути увагу на особливості її використання.
В назву SMART (з англ. – розумний) упаковані п’ять базових критеріїв формулювання мети. Кожен критерій методики SMART трансформує і уточнює мету.
Specific. SMART-технологію можна звести до першого критерію – конкретики. Замість мрійливих, загальних формулювань потрібно чітко описати бажаний ефект на виході таким чином, щоб мати один зрозумілий результат. Завдяки точному формулюванню, розбити ціль на завдання стає простіше, не виникає питання «з чого почати», легко визначити коло задач. Чи може людина спланувати все своє життя за цією методикою? Мабуть, що ні… Проте, для початку можна спробувати передбачити майбутнє на місяць, три, рік.
Measurable. Вимірна ціль за правилом SMART передбачає контроль просування до неї. Цифри повинні бути адекватно підібрані, так щоб в них був закладений сенс (одиниця виміру). Можна ввести власну шкалу вимірності. Кожен критерій методології трансформує і уточнює мету. Та ж мета з можливістю вимірювати результат стане більш конкретною.
Achievable. Критерій досяжності означає неупереджену оцінку власних сил, інструментів та засобів (наприклад, знань і навичок). Або мета знаходиться в зоні росту, і потрібно трохи попрацювати над собою, щоб з нею впоратися. В такому випадку мета не лякає, навіть, якщо буде важко її досягти. Проте, мета може викликати сумніви, але не паралізує волю. І якщо мета здається недосяжною, краще поставити проміжну, більш доступну.
Realistic. Цей критерій вимагає аналізу питанням – «Чому ця мета важлива?» До кінцевого результату ведуть багато цілей, і можливо вони цікавіші. Якщо мета складна, і не має впевненості, розумно поставити проміжну мету для експерименту. Пройти частину шляху і подивитися, чи є охота далі ЇЇ прагнути. Або бажання піти у відпустку геть не збігається з намірами досягти успіху в бізнесі. Доведеться обирати щось одне.
Time-bound. Даний критерій дуже сильно поєднується з конкретикой і вимагає установки певної дати. Тому, остаточним фактором хорошої мети є те, що вона базується на часі.
Розглянемо використання SMART технології на конкреному прикладі. Якщо необхідно покращити ефективність роботи певного відділу підприємства, наприклад, то краще одразу визначити, за яким критерієм буде оцінюватись ця ефективність. То має бути рейтинг або прибуток за місяць? Й одразу виникає необхідність визначити його кількісно, наприклад, на 5 пунктів, якщо це стосується рейтингу. Тому, з легкістю також визнається періодичність, з якою буде проводитись контроль прогресу (це може бути раз на місяць). Проте, неупереджена оцінка спроможностей відділу має уточнити досяжність запланованого результату, маючи на увазі, наприклад, можливість виконати перелік проміжних завдань, щоб розрахувати певні кроки, які мають привести до запланованого результату. Або врахувати наявність необхідного обладнання в робочому стані. Певним чином, обмеженість у часі остаточно спонукає активізувати зусилля. Прикладом мети за SMART-технологією може бути наступне формулювання: “Покращити рейтинг відділу на 5 пунктів протягом наступних 6 місяців”.
Очевидно, що навички ставити мету допомагають не тільки в роботі або бізнесі, їх використовують люди і для особистих цілей. SMART-технологія забезпечує певну чіткість при реалізації запланованого.
Розглянемо головні переваги мети, сформульованої за SMART-технологією:
1. Визначення напрямку. Якщо прописана конкретна мета, то ви маєте чіткий напрямок для виконання своїх завдань. Якщо у вас бізнес, то прописані цілі спрямовують команду для прийняття рішень кожен день.
2. Допомога в плануванні. Опанувавши методику визначати цілі, ви вийдете на більш просунутий рівень планування завдань, як для свого бізнесу, так і для особистих, щоденних проблем.
3. Отримання швидкого результату. Правильно сформульована мета допомагає швидше реалізувати поставлені завдання. У вас буде йти менше часу на виконання непродуктивних дій, або ви уникнете пастки продуктивності.
4. Засоби мотивації. Якщо перед вами поставлена велика мета, то вона стане для вас інструментом мотивації.
Таким чином, за допомогою SMART-технології абстрактне «хочу» перетворюється з «бажаного» результату в «запланований». Тому ця методика постановки мети є інтуїтивно зрозумілою, а саме, заснованою на інстинктах, та найефективнішою з існуючих. Багато підприємців досягли успіху завдяки чіткому формулюванню цілей та завдань.
Зрозуміло, що використання SMART-технології вимагає чесності по відношенню до себе. Тому, намагання видати бажане за необхідне і важливе є однією з поширених помилок при визначенні актуальної мети. Також вагомим внеском у мотивування для досягнення цілей стане критична оцінка власних спроможностей або наявності необхідних інструментів чи можливостей їх придбати. І не менш важливо розуміти, що SMART-технологія допомагає підвищити ймовірність реалізації запланованого, проте, для досягнення мети необхідно робити конкретні дії та періодично звірятися з планом, контролювати хід його виконання та не залишати свої плани на папері.
Здатність ставити мету перед собою потрібно напрацьовувати і регулярно тренувати. Проте, маючи результативність, така практика може стати джерелом щоденного задоволення виконувати власні зобов'язання.