Логіка проектного підходу: трикутник взаємозалежностей
У трикутнику проекту є три основні межі:
Час (time), що завжди обмежений у проекті.
Зміст проекту (scope), тобто завдання й активності проекту, його наповнення.
Вартість (cost). Сюди належать всі ресурси проекту, в тому числі людські, оскільки вони всі мають грошовий еквівалент.
Є також четверта, невидима грань – якість (quality). Так як ми оцінюємо проект, в тому числі, і за його якістю. Якість – окремий сегмент класичного трикутника проекту, на який впливає будь-яка зміна будь-якої сторони.
Завдання керівника проекту – забезпечувати, щоб трикутник не розпався. Як це зробити? Спочатку, коли виникає проблема, знайдіть її в трикутнику проекту. Трикутник наочно показує, якщо скорочується грань часу проекту (нам потрібно закінчити його на місяць раніше), це може означати, що ми скорочуємо зміст проекту, тобто зменшуємо кількість активностей. Або якщо ми, навпаки, хочемо збільшити кількість активностей, ми повинні або збільшити бюджет, або додати час, або пожертвувати якістю.
У більшості проектів, принаймні один бік трикутника буде закріплено на місці. Ви не можете змінити його. Можливо, бюджет не підлягає обговоренню. (Звучить знайомо?) Чи, можливо, продукт обов'язково має бути запущений на продаж в чітко обумовлену попередньо дату. Часто постійні елементи проекту продиктовано над керівником проекту, але не завжди. Інколи це залежить від того, який елемент має найважливіше значення для успіху проекту.
Коли проблема виникає в незмінній стороні, алгоритм дій часто очевидний. Наприклад, якщо ви виявите, що функція програмного забезпечення триватиме більше часу, ніж прогнозується, і ви ввійшли в сервісний договір, у якому ви зможете доставити цю функцію (область), потрібно перенести дату завершення або додати ресурси, щоб завершити її.
Якщо всі три сторони трикутника стають «не рухомими», ви маєте прекрасну можливість переосмислити цілі проекту або поставлені стандарти якості: чи могли б ви заощадити кошти, створивши міст через річку на 10 метрів коротшим, ніж ширина річка? Звичайно, ні. Інколи не можна змінити область проекту, щоб виконувати інші дії. Єдиний варіант у таких випадках – продовження терміну дії, щоб дозволити час для всіх завдань із наявним рівнем ресурсів.