Як знайти надійного партнера для проєкту?
Знайти партнера для реалізації своєї ідеї – дія, що наближає до успіху, а якщо він виявиться ще й надійним – то вам справді пощастило. Відповідальний партнер у проєкті – своєрідна лотерея, бо ви не зможете зібрати в короткі строки повну інформацію про установу чи особу, з якою вирішили запартнеритись на даному етапі. Отож результативна підготовка проєктних пропозицій чи реалізація виграшних проєктів на наступні кілька років вам або гарантована, або ні. Тож далі розберемось, як можна отримати цю «гарантію».
Оскільки вибір партнера щоразу постає на порядку денному, існує ряд ефективних інструментів пошуку партнерів, зокрема міжнародних, для участі в проєктах різного рівня й ґатунку. Доволі часто участь у міжнародних проєктах відкладається на потім через відсутність підтримки закордонних інституцій. Українці не завжди мають можливість відвідати інші країни та особисто зустрітися з фахівцями обраної галузі, а познайомитись із ними без особистого контакту не вдається через необізнаність у процедурі налагодження професійного діалогу шляхом email-переписки.
Пошуки грантових можливостей як для науковця, так і для представника будь-якого підприємства чи фірми, зводяться до встановлення контакту з партнерами поза межами України. Для чого потрібні партнери у проєкті? Їх наявність підтверджує інтерес до проєктної ідеї та допомагає посприяти у більш детальному розгляді пропозиції грантодавцями у виділенні коштів на проєкт, оскільки цікава широкому загалу ідея повинна бути підтриманою й реалізованою. Необхідно чітко визначитись що саме вам бракує для реалізації проєкту або чим варто підсилити «гарячу» проєктну пропозицію. З цією метою укладається список потенційних запитів, пов’язаних із втіленням у життя обраної ідеї. Опісля шукаємо потенційних осіб чи організації, які зможуть ліквідувати частково або повністю окреслені прогалини.
Лист із пропозицією партнерства – це офіційний документ, який використовується для висвітлення переваг, кінцевих цілей та сфери, в якій має бути створене партнерство. Складаємо лист та надсилаємо його до партнера із корпоративної скриньки. Листування з міжнародним партнером відразу краще вести англійською мовою, за винятком ситуацій, коли ви перфектно володієте мовою країни, в якій живе/працює ваш потенційний
партнер. Грамотно складений лист формує перше враження про Вас, засвідчує вашу фаховість, тому до його написання слід віднестися відповідально. До самої пропозиції
партнерства необхідно долучити короткий опис проєкту, в якому пропонуєте взяти участь, додати посилання на програму, на яку будете подаватись, резюме координатора, а також стислу інформацію про організацію, яку ви представляєте.
Чимало дієвих інструментів зможуть допомогти відшукати інформацію про потенційного партнера. Одним із таких ресурсів є CORDIS. На цій платформі опубліковано перелік та основну інформацію усіх проєктів, які отримали фінансування в межах рамкових програм Європейського союзу. Пошук можна здійснювати за різними фільтрами: назва програми, дати початку й завершення реалізації проєкту, акронім проєкту, ІD конкурсу, контактна особа, назва організації, в якій виконувався проєкт. Результати пошуку варто опрацьовувати за зручними особисто вам критеріями виявлення потенційного партнера серед координаторів, виконавців та партнерів усіх проєктів, опублікованих на порталі CORDIS.
Окрім пошуку по базах даних виграшних проєктів з метою пошуку міжнародного партнера проєкту слушно попрацювати з бібліографічною і реферативною базою Scopus, інструментом відстеження цитованості статей, опублікованих у наукових виданнях. Найзручніше розпочинати такий пошук із аналізу профілю автора. Для авторів, які опублікували більше однієї статті, у Scopus створюються індивідуальні облікові записи — профілі авторів з унікальними ідентифікаторами авторів Author ID (з одною публікацією профілі теж створюються, але приховані). Ці профілі надають таку інформацію, як варіанти імені автора, перелік місць його роботи, кількість публікацій, роки публікаційної активності, галузі досліджень, посилання на основних співавторів, загальна кількість цитувань на публікації автора, загальна кількість джерел, на які посилається автор, індекс Гірша автора тощо.
Водночас пошук можна здійснювати через профіль установи, з якою ви прийняли рішення розпочати партнерство. У науковометричній базі даних Scopus, за аналогією з профілями авторів, створюються профілі з унікальними ідентифікаторами установ (Scopus Affiliation Identifier), співробітники яких опублікували більше однієї статті. Ці профілі надають таку інформацію, як адреса установи, кількість авторів-співробітників установи, кількість публікацій науковців, перелік основних назв видань, у яких публікуються працівники установи та діаграма тематичного розподілу публікацій співробітників установи. Отож проаналізувавши дані науково-дослідної роботи автора, можна знайти міжнародного партнера для проєкту й надіслати йому пропозицію участі у вашому новому проєкті.
Якщо ви час від часу буваєте закордоном, проходите стажування, відвідуєте міжнародні заходи наукової спільноти за профілем вашої діяльності, то в особистому арсеналі повинні б мати кілька контактів осіб, котрі мають відповідні навики виконання подібних міжнародних проєктів або є топовими представниками у галузі, в якій ви працюєте. До них також можна звернутись із проханням долучитись особисто чи порекомендувати особу або колектив, яким би було цікаво спільно попрацювати над вашими ідеями. Лист із пропозицією партнерства укладається за аналогічними правилами.
Те, як ви напишете пропозицію партнерства, багато говорить про те, чи зможете ви переконати іншу сторону чи ні. Дуже важливо повідомити іншу сторону про ваші ідеї та майбутні плани, які її зацікавлять. Лист-пропозиція про партнерство пояснює всі короткострокові та довгострокові цілі, яких людина хоче досягти за допомогою партнерства. Крім того, у цьому листі також зазначено, яку користь надасть особа, котру запрошують розпочати партнерство.
Існує чимало інших інструментів пошуку партнера для реалізації проєкту, більш детальніше їх можна випробувати під час інтенсиву практичних навиків на курсі «Пошук міжнародного партнера для проєкту».